İBB’nin açtığı çukura düşerek hayatını kaybeden Edanur’un akrabası isyan etti: Orayı çevirmeleri gerek ama hiçbir şey yoktu

İstanbul Küçükçekmece’de İBB’nin kazı çalışmasının ardından oluşan su birikintisinde yaşamını yitiren 5 yaşındaki Edanur Gezer’in akrabası Selçuk Yaşar, olay anında güvenlik görevlilerinin hiçbir şey yapmadığını söyleyerek isyan etti. Yaşar, “Çukur bayağı derindi. Orayı çevirmeleri gerek ne olduğu belli olması gerek, hiçbir şey yoktu orada su kapatmış üstünü.” ifadelerini kullandı.

CEZAEVİNDEN İZİNLİ ÇIKAN ANNESİ BAYGINLIK GEÇİRDİ

İstanbul Küçükçekmece Fatih Mahallesi Menekşe Sahil Parkı’nda İBB tarafından yapılan kazı çalışmasında oluşan su birikintisine düşen 5 yaşındaki Edanur Gezer hayatını kaybetti. Edanur Gezer’in cenazesi olayın ardından Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Edanur’un cenazesini almak üzere annesi ve yakınları Adli Tıp Kurumu Morgu önüne geldi. İddiaya göre, annenin kimliğinin olmaması ve babanın cezaevinde olması nedeniyle, babadan alınacak DNA örneğiyle yapılacak testin sonucuna göre cenazenin teslim edileceği öğrenildi. Edanur Gezer’in annesi Nurcan Gezer baygınlık geçirdi.

“BABASININ DNA TESTİNİ BEKLİYORLAR”

Kimliği olmadığı öğrenilen anne Nurcan Gezer, “Yeni geldim dün bırakıldım yabancı şubeden. Bırakmıyorlardı beni, apar topar bıraktılar beni çocuğun öldü diye. Çocuğumu yanıma istedim. Cumartesi çocuğumun öldüğünü öğrendiler dışarı bıraktılar. Bu kâğıtla beraber 12 gün izin verdiler bana, 12 gün sonra teslim olmaya geri gidecekmişim. Ben çocuğumu yanıma istedim. Çocuğu ‘Yok olmaz’ dediler. İçeride çocuklar var anneleri var ama beni çocuğumu almadılar içeriye. Babası Türk vatandaşı. Adli Tıp vermiyor çocuğu babasının DNA testi lazım, Savcılıktan haber gelecek ondan sonra biz çocuğu teslim edeceğiz’ dediler. ‘Ben çocuğun annesiyim, doğum kağıdım var bana teslim edin’ diyorum, vermiyorlar babasının DNA testini bekliyorlar.” dedi.

“GÜVENLİK HİÇBİR ŞEY YAPMAMIŞ”

Olayın nasıl yaşandığını da anlatan Nurcan Gezer, “Denize gitmişler piknik alanına, kız kardeşimde kalıyordu. Piknik alanında su varmış çayırlı o da orada oynuyormuş içine düşmüş. Güvenliğe çocuk yok burada demişler, güvenlik direkt kuyuya gitmiş, ‘Gelin çocuğunuz burada’ demiş. Güvenlik o kuyuyu biliyormuş, oğlan kuyuya atlıyormuş güvenlik ‘Atlama derin burası’ demiş atlatmamış çocuğu. Çocuk zorla atlamış içeriye kendisi çıkarmış, güvenlik hiçbir şey yapmamış” diye konuştu.

“ÇUKURU ÇEVİRMELERİ GEREK”

Edanur’u düştüğü çukurdan çıkaran akrabası Selçuk Yaşar “Onların en ağır cezası neyse almasını istiyoruz. Sonradan kapatmışlar orayı herşeyi boşaltmışlar. Ben atladım ben kendim kurtardım onu. Güvenlik beni çağırdı ‘Atlama içeri’ dedi. Hiç dinlemedim atladım içeriye kendimle çocuğu çıkardım oradan. Kucağıma aldığımda zaten gitmişti. Çukur bayağı derindi. Orayı çevirmeleri gerek ne olduğu belli olması gerek, hiçbir şey yoktu orada su kapatmış üstünü. Bakın ailesi ne durumda perişan. Cenazeyi kendi çocuğunun cenazesini kaldıramıyor böyle bir şey olabilir mi” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Küçükçekmece’de bulunan bir parkın içinde bulunan su dolu çukura düşerek hayatını kaybeden Edanur’a başsağlığı dileyerek olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Tunç şu ifadelere yer verdi: “İstanbul Küçükçekmece ilçesi Menekşe Sahil Parkı içinde açıldığı tespit edilen ve içi su dolu olan çukura düşerek hayatını kaybeden Edanur evladımızın ölümü bizleri derinden üzdü. Evladımıza Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Olayın hemen ardından Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Kusur tespiti için uzman bilirkişi heyeti görevlendirilmiştir. Evladımızın hayatını kaybetmesinde sorumluluğu bulunanlar hakkında adli soruşturma titizlikle yürütülecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x