Türkiye’nin ilk ‘Yetenek Yönetimi Araştırması’na göre beyaz yakalı olmak artık cazip değil

Beyaz yakalı olmanın yetenekler için havalı olmaktan çıkmasının temel sebeplerinin başında beyaz yakalıların maaş seviyeleri, şirketlerin sunduğu yan haklar ve statü sembolleri yeteneklerin gözünde cazibesini kaybetmesi geliyor.

Haftanın beş günü 09.00 – 17.00 mesaisi, bitmeyen toplantılar, alınamayan kararlar, iş yerinde karşılaşılan kısıtlamalar ve adalet hislerini zedeleyen hiyerarşi ayrıcalıkları, özellikle genç yetenekleri kaçıran faktörlerin başında yer alıyor.

BEYAZ YAKALILIĞIN ASTARI YÜZÜNDEN PAHALI

Çoğu yetenek için beyaz yakalı olmanın bedeli, kendisi olmaktan, özgürlük ve özgünlüğünden vazgeçmek anlamına geldiği halde, beklentiler ve elde edilenler, göze alınan bu kişisel maliyetleri artık karşılamıyor.

YETENEKLERİN GÖZÜ DIŞARIDA

Araştırmanın bir başka önemli sonucu da beyin göçü ile ilgili. Türkiye’nin son dönemde içine girdiği sosyo-ekonomik koşullar, yetenekler için yurtdışında çalışma seçeneğini gittikçe daha cazip bir hale getiriyor.

Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, yetenekler Türkiye’de kalmayı tercih etseler bile, kendilerine daha sonra yurt dışının kapısını açacak seçeneklere, başka bir deyişle global ve çok uluslu şirketler ile faaliyetleri uluslararası alana yayılmış yerli şirketlere öncelik veriyor.

Ocak-Mart 2024 döneminde FutureBright Research ve GeneX Corporate gerçekleştirilen araştırma için

Türkiye’nin önde gelen hızlı tüketim, perakende, teknoloji, eticaret, finans şirketleri ile holding bünyelerinde görev yapan insan kaynakları yöneticileri, 25-39 yaş arası yetenekler ve ‘yetenek avcısı’ danışmanlarla görüşülerek gerçekleştirildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x